Poradnik

Korupcja nie wyjdzie nam na zdrowie...

Poradnik dla Pacjenta
 

Drodzy Państwo,

Problem korupcji w ochronie zdrowia jest zjawiskiem dotkliwie odczuwanym zarówno przez pacjentów publicznej służby zdrowia, jak i ich rodziny. Korupcja w ochronie zdrowia to problem, nad którym nie można przejść obojętnie, to patologia, którą należy napiętnować i zwalczać.

Przedstawiony Poradnik ma za zadanie przybliżyć Państwu, czym jest korupcja w ochronie zdrowia oraz w jakie środki ochrony prawo wyposaża pacjenta przy zetknięciu z sytuacjami noszącymi znamiona korupcji. Poprzez wskazanie przykładowych sytuacji opisujących zjawisko korupcji, Poradnik określa, co należy zrobić i do kogo się udać, aby móc skutecznie walczyć z korupcją.

Celem Poradnika jest również uświadomienie, iż korupcja jest przestępstwem ściganym z urzędu, za które grozi odpowiedzialność karna. Z korupcją można i trzeba walczyć, zaś w walce z sytuacjami noszącymi znamiona korupcji pacjent nie jest sam, wiele jednak zależy właśnie od niego samego i od tego, czy nie będzie obojętny i przełamie zmowę milczenia.

W prowadzonym przez pacjenta postępowaniu pomogą mu przede wszystkim, wymienione w Poradniku, instytucje publiczne, jak również organizacje pozarządowe.

Wskazówki antykorupcyjne dla urzędników (PDF 3,11 MB) - publikacja Centralnego Biura Antykorupcyjnego

Zapraszamy również do zapoznania się ze stroną http://www.antykorupcja.gov.pl/