Aktualności

14-06-2017r.

Uczniowie blisko 400 podstawówek poznali prawa pacjenta – podsumowanie akcji „Prawa pacjenta – a co to takiego?”

Czy tylko dorośli, stając się pacjentami mają swoje prawa? Jakie prawa ma mały pacjent, a jakie jego rodzice? Co wolno, a czego nie można robić w szpitalu? Na te i inne pytania odpowiedź poznali uczniowie szkół podstawowych z całej Polski w ramach akcji „Prawa pacjenta – a co to takiego?”, która finalizuje się wraz ze zbliżającym się końcem roku szkolnego.

 

Każdy z nas, niezleżenie od wieku, jest, był lub będzie pacjentem, dlatego 1 września 2016 roku rozpoczęła się pierwsza akcja edukacyjna Biura Rzecznika Praw Pacjenta skierowana do uczniów szkół podstawowych.

 

W ramach projektu „Prawa pacjenta – a co to takiego?” Biuro Rzecznika Praw Pacjenta we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji przygotowało materiały dydaktyczne do przeprowadzenia lekcji na temat praw pacjenta dla klas 1-3 oraz dla klas 4-6. 

Chętne do udziału w akcji szkoły otrzymywały materiały dydaktyczne do samodzielnego przeprowadzenia lekcji przez nauczycieli lub zajęcia te realizowali pracownicy Biura Rzecznika Praw Pacjenta. Podczas lekcji dzieci dowiedziały się, że nie tylko dorośli mają swoje prawa, poznały prawa zapisane w Karcie Praw Dziecka-Pacjenta przysługujące im, ich rodzicom czy opiekunom i rozmawiały o swoich doświadczeniach w korzystaniu z pomocy medycznej.

 

Ponad 850 lekcji w 246 szkołach w całej Polsce i ponad 21 tys. uczniów, którzy poznali prawa pacjenta – to efekt zajęć przeprowadzonych przez pracowników Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

 

Ponadto 140 szkół zadeklarowało przeprowadzenie lekcji samodzielnie – przez nauczycieli pracujących w danych placówkach – dla kolejnych 14 tys. uczniów.

 

Lista aktualności